ZŠ: Valašské kroje

Další milé setkání se členkami místního spolku Rusavjan, paní Mikšánkovou a paní Mackovou, v rámci školního projektu „Návrat k tradici“, se uskutečnilo ve čtvrtek 29.2.2024 v naší škole. Tématem tohoto odpoledne bylo seznámit děti s tradičními rusavskými kroji. Dětem byly představeny součásti pánského, dámského i dětského kroje. Dověděly se, že kroj se používal až do jeho rozpadnutí. Takže se přešívalo, látalo a také samozřejmě dědilo v rámci celé rodiny. I když si spoustu specifických názvů, jako například – frydka, huňa, župica, rubáč, fěrtoch, krpce a další, děti určitě nezapamatují, budou mít v paměti vtisknutou podobu malebného valašského kroje. Tento kroj pomáhala tvořit sama příroda. Lidé vnímali lásku k barvě – svěží zeleň valašských strání a hor.

„Rusava zbavena kroje velice zchudla a zevšedněla. Ten kroj byl do rusavských hor jako stvořen. Že zmizel, to je podobná ztráta, jako kdyby na rusavských polích a lučinách zmizela kdejaká kvítka a přestali ptáci zpívat.“ (ukázka z knihy F. Táborského – Rusava)

Děti si mohly na závěr vyprávění vyzkoušet, jak by jim to ve valašském kroji slušelo. A některým to opravdu hodně slušelo.

Posledním bodem odpoledne byla výroba holubičky z modrotisku, kterou si děti odnášely domů. Určitě budou holubičky doma tou nejkrásnější ozdobou velikonočních větviček.

A co říci na závěr? Děkujeme členkám souboru Rusavjan za jejich vyprávění, které obohatilo všechny zúčastněné o povědomí valašské krásy kolem nás. Jsme rádi, že jsou mezi námi lidé, kteří se s láskou věnují udržování lidových tradic v tomto kraji, aby nezapadly. A proto se také těšíme na další setkání.

A. Mlodziková, vychovatelka ŠD